خبر90
 
نويسندگان
مطالب تصادفی
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 21
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 89
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
چت باکس

بتن ريزي اصولي را ياد بگيريد
بتن‌ ريزي يكي مهم ترين فرآيند توليد و ساز در هر بنايي است و نميتوان به راحتي از كنار آن گذشت .

به اين دليل‌كه استحكام و ايستادگي هر سازه در قبال رويدادها گوناگون , به پي‌ريزي صحيح آن بستگي دارد . بتن ‌ريزي يكي‌از بخش‌هايي است كه بايستي با اعتنا و اصولي در ساختن يك بنا اجرا شود تا دغدغه‌اي از بابت ايمني ساختمان نداشته باشيم .


تعريف بتن ‌ريزي

بتن ‌ريزي مراحل تخليه‌ي بتن مهيا به امداد پمپ , جرثقيل يا اين كه ابزارهاي شبيه در محلي است كه به بتن نياز داراست . البته نكته‌ و سوال حياتي اينجا است كه در چه موقعيت‌هايي به بتن ريزي نياز داريم؟

بتن ريزي به خواسته استحكام و انسجام ساختمان انجام مي شود و ميتواند مهمترين عنصر در ايمني سازه‌ها باشد . كيفيت و نحوه‌ي اجراي بتن ريزي منجر ايستادگي ساختمان در قبال آسيب‌هايي نظير زمين لرزه است و با اعتنا به شرايط كنوني كشورمان از اهميت ويژه‌اي برخوردار‌است .

بخش‌هاي متفاوتي همچون پي , ستون‌ها و سقف ساختمان نياز به بتن ريزي دارا هستند و اجراي بتن ريزي در تك تك اين بخش‌ها بايستي با مهارت و اعتنا صورت پذيرد . پروسه بتن ريزي در همگي اين قسمت‌ها اصول مشتركي دارااست كه به‌دنبال آن ها را توضيح ميدهيم .1 ) آماده‌سازي بتن

پيش از اجراي بتن ريزي بايستي از كيفيت بتن موردنياز براي بنا اطمينان نتيجه ها كرد . اجزاي سازنده‌ي بتن مي بايست با درصد دقيقي ادغام شوند تا مشكلي براي آن پيش نيايد ; چرا‌كه كم و بسيار بودن هريك از اجزا ميتواند دردسرهاي فراواني را براي سازندگان و ايمني سازه‌ بوجود بياورد .

بتن از ادغام موادي نظير شن و ماسه , سيمان , سنگ‌آهك , آب و مواد شيميايي ديگر ساخته مي گردد . به طور معمول سنگ‌دانه‌ها سه چهارم حجم بتن و ملات سيمان و آب , يك چهارم حجم آن را تشكيل مي دهند . ولي در نهايت شيوه‌ي ادغام كردن مواد با نيز , يك پروسه‌ي به طور كامل تخصصي است و انجام آن به تجربه و علم كافي نياز دارااست .2 ) آرماتور و قالب بندي

قالب بندي و آرماتوربندي يك كدام از مهمترين پروسه آماده‌سازي پيشين از بتن‌ ريزي است . در نصيب پي , مهندسين بنا با اعتنا به تعداد طبقه‌هاي ساختمان , برآورد توشه وارده روي مبنا , كيفيت زمين و يك‌سري فاكتور ديگر , تعداد ميلگردها و اندازه‌ي آنها‌را براي بستن آرماتور معلوم مي‌نمايند .

اين بخش از كار , به طور كامل بر عهده‌ي مهندسيني است كه روي پروژه تحليل دارا هستند و با اعتنا به محاسباتي كه انجام ميدهند , پهنا آرماتورها را معلوم مينمايند . حريم آرماتورها نيز به طور معمول فضاي كوچكي در حيث گرفته مي‌گردد تا قالب‌هاي مراقبت بتن ريزي در آن قرار بگيرند .3 ) بتن ريزي

بعد از قالب گذاري و آرماتوربندي , بايستي بتن در بخش‌هاي متبوع ريخته شود . از‌آن‌جا‌كه در بخش پي ساختمان به حجم متعددي بتن نياز است , از سيستم‌هاي متفاوتي براي انتقال بتن امداد مي گيرند .

امداد تصاحب كردن از دستگاه مونوريل , سيستم آسانسوري يا اين كه پمپاژ بتن به نصيب موردنياز , راه‌هايي است كه سازندگان به طور معمول از آنان سود ميگيرند .4 ) متراكم كردن بتن و به كارگيري از ويبره

بعداز اجراي بتن ريزي مي بايست آن را يك‌دست كنيم و مطمئن شويم كه هوايي في مابين لايه‌هاي بتن نيست ; به دليل آنكه وجود هوا داخل بتن ميتواند منجر توليد تخلخل در آن شود و استحكام را تا حد متعددي كم كند . به همين جهت صاف كردن بتن يا اين كه در اصطلاح ويبره كردن آن از اهميت بالايي برخوردار‌است .

براي ويبره كردن بتن‌هاي ساختماني , ‌ دو راه و روش موجود است . اگرضخامت بتن كمتر از ۱۵ سانتي‌متر باشد , به طور معمول از ماله‌ يا اين كه تخته ماله براي ويبره كردن به كار گيري ميشود .

ولي در ضخامت‌هاي اضافه از اين حد , بايستي سراغ ويبراتورهاي منحصر بتن ريزي رفت . اين ويبراتورها ميتوانند لرزشي , فشاري يا اين كه تركيبي از هردو شرايط فشاري و لرزشي باشند .

بتن‌ ريزي فراينده پيچيده و حساسي است و تخصص , آشنايي و تجربه‌ي زياد دراين مورد زياد اضطراري است . تك تك فرآيند اجراي چنين فرايندي بايستي با اعتنا و طاقت انجام گيرد.

چون بتن‌ ريزي مستقيما ارتفاع قدمت و پايداري بنا را زير تاثير قرار مي دهد . اجراي اصولي و كيفيت خوب بتن ريزي منجر مي گردد تا عليه بلايايي همچون ز‌لزله , خيال‌تان راحت‌تر باشد .

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۰:۱۷:۴۴ ] [ كياني ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By ratablog :.

درباره وبلاگ

پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب